אשדוד

אנו נגיע עד אליכם אם תרצו

0733744016

מענה טלפוני מהיר

א'-ה' 08-22 ו' 08-14

אנו פתוחים בשעות שהבנקים סגורים

ריבית פריים

מהי ריבית פריים 2022

ריבית עולה

ריבית פריים היא תרכובת של ריבית הבנק המרכזי של מדינה, בתוספת של מספר מרווח . בישראל המספר מרווח הוא 1.5. זאת אמרת,  אם היום החליט בנק ישראל, שריבית שהוא רוצה לקבל על הכסף שלו היא 2.75 (נכון ל 18/11/22) , אז נסכום את שני המספרים 2.75% + 1.5 = 4.25%  . 

המספר הזה 4.25 , זהו פריים . 

ריבית הפריים היא בסיס למרווח של כל בנק וכל גוף פיננסי שמבצע חישובי ריבית בכפוף למספר הזה . אם למשל הולכים לבנק לבקש הלוואה לכל מטרה, לדוגמא 50000 ₪ לתקופה של חמש שנים, כנראה שבנק על הלוואה כזו יבקש פריים + תוספת. 

לדוגמא 4.25 + 5 . אז נדע שריבית שאנו מחזירים לבנק היא 9.25%. חשוב לציין שרווח של בנק במקרה הזה הוא 6.5% במידה והבנק שלנו ביקש הלוואה מבנק המרכזי לישראל. או 9.25% אם הוא מוציא את כל הכסף מהכיס (כספת) . 

בתחום המשכנתאות , נהוג לקבל הנחה במסלול הפריים . במקרים מסוימים הבנק לא ירצה לתת הנחה , ובמקרים אחרים אף יבקש תוספת. הדבר נתון לשיקול הבנק בלבד וזה כתלות לסיכון שהוא לוקח על עצמו וסוג הלוואה. 

איך נגיע לבנק בעמדת הכוח?

מאוד חשוב להגיע לבנק כאשר אנחנו נמצאים במינימום סיכון עבור הבנק . אם אנו מתכוונים למינימום, אז בלי הלוואות חוזרות וצ'קים חוזרים וחריגות ממסגרת . אם חרגנו ממסגרת או החזירו צ'ק שלנו או חזר חיוב על הלוואה, הדבר ידליק נורה אדומה אצל הבנק. הרי היום יש שקיפות מלאה בין הבנקים בלחיצת כפתור. ולא נוכל לקבל תנאים טובים על המסלול הזה במשכנתא שלנו .

דוח נתוני אשראי BDI

יש לציין שהיום קיים מנגנון בקרה על לווים אשר צורכים אשראי. למנגנון קוראם "נתוני אשראי לישראל"

הנתונים אלו נשמרים לאורך 3 שנים ומציגים את כל היסטוריה של הלוואות, אשראי, מסגרת באשראי ואף הלוואות שנסגרו.

כמו כן מוצגים חיובים שונים, צ'קים שהוצאנו, הוראות לחיוב חשבון ועוד. המידע כולל גם צ'קים והוראות לחיוב שחזרו במהלך 3 שנים אחורה. 

מאוד חשוב לשמור על היסטוריה בנקאית נקייה לקראת לקיחת משכנתה.

השפעת ריבית פריים

ריבית פריים מאוד משפיעה על משק של כל מדינה ובעיקר המטבע שלה. ככל שריבית בנק ישראל תגדל, זה יעלה את הריבית, יביא משקיעים מחו"ל אשר ישקיעו בארץ בשוק המקומי , יקנו מטבע ישראלי – שקל, והדבר יביא לחיזוק השקל. בנק ישראל נלחם כל הזמן על החזקת שקל בתוך טווח מסוים, וקונה דולרים או מוכר דולרים בכמויות עצומות, ובכך מווסת יחס שקל/דולר בטווח שהוא רוצה.

לאחרונה, אנו עדים איך בנק ישראל נלחם באינפלציה ומעלה את הריבית כדי לשמור על המדד בתוך מסגרת הגיונית. האם עליית פריים תביא לסיום כדאיות המסלול, אנו לא יודעים. מקווים שמסלול ריבית פריים , יהיה רלוונטי. בכל מקרה, יש צורך לעקוב על המשכנתה ולמחזר לפי צורך.

לאתר של בנק ישראל ריבית פריים

פריים
גלילה לראש העמוד
Call Now Buttonחייגו עכשיו דילוג לתוכן