אשדוד

אנו נגיע עד אליכם אם תרצו

0733744016

מענה טלפוני מהיר

א'-ה' 08-22 ו' 08-14

אנו פתוחים בשעות שהבנקים סגורים

ריבית פריים

מהי ריבית פריים 2020

ריבית עולה

ריבית פריים היא תרכובת של ריבית הבנק המרכזי של מדינה, בתוספת של מספר מרווח . בישראל המספר מרווח הוא 1.5. זאת אמרת,  אם היום החליט בנק ישראל, שריבית שהוא רוצה לקבל על הכסף שלו היא 0.25 (נכון לשנת 2020)  , אז נסכום את שני המספרים 0.25 + 1.5 = 1.75 . 

המספר הזה 1.75 , זהו פריים . 

ריבית הפריים היא בסיס למרווח של כל בנק וכל גוף פיננסי שמבצע חישובי ריבית בכפוף למספר הזה . אם למשל הולכים לבנק לבקש הלוואה לכל מטרה, לדוגמא 50000 ₪ לתקופה של חמש שנים, כנראה שבנק על הלוואה כזו יבקש פריים + תוספת. 

לדוגמא 1.75 + 5 . אז נדע שריבית שאנו מחזירים לבנק היא 6.75. חשוב לציין שרווח של בנק במקרה הזה הוא 6.5 במידה והבנק שלנו ביקש הלוואה מבנק המרכזי לישראל. או 6.75 אם הוא מוציא את כל הכסף מהכיס (כספת) . 

 

בתחום המשכנתאות , נהוג לקבל הנחה במסלול הפריים . במקרים מסוימים הבנק לא ירצה לתת הנחה , ובמקרים נדירים אף יבקש תוספת קטנה. הדבר נתון לשיקול הבנק בלבד וזה כתלות לסיכון שהוא לוקח על עצמו . 

 

איך נגיע לבנק בעמדת הכוח?

מאוד חשוב להגיע לבנק כאשר אנחנו נמצאים במינימום סיכון עבור הבנק . אם אנו מתכוונים למינימום, אז בלי הלוואות חוזרות וצ’קים חוזרים וחריגות ממסגרת . אם חרגנו ממסגרת או החזירו צ’ק שלנו או חזר חיוב על הלוואה, הדבר ידליק נורה אדומה אצל הבנק. הרי היום יש שקיפות מלאה בין הבנקים בלחיצת כפתור. ולא נוכל לקבל תנאים טובים על המסלול הזה במשכנתא שלנו .

השפעת ריבית פריים

ריבית פריים מאוד משפיעה על משק של כל מדינה ובעיקר המטבע שלה. ככל שריבית בנק ישראל תגדל, זה יעלה את הריבית, יביא משקיעים מחו”ל אשר ישקיעו בארץ בשוק המקומי , יקנו מטבע ישראלי – שקל, והדבר יביא לחיזוק השקל. בנק ישראל נלחם כל הזמן על החזקת שקל בתוך טווח מסוים, וקונה דולרים או מוכר דולרים בכמויות עצומות, ובכך מווסת יחס שקל/דולר בטווח שהוא רוצה.

לאתר של בנק ישראל ריבית פריים

פריים
גלילה לראש העמוד
Call Now Buttonחייגו עכשיו דילוג לתוכן